W dniu 20 czerwca Pani Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelacje do Ministra Finansów Pawła Szałamachy w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych.
Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych w art. 80 określa zasady ustanawiania dopłat w grach objętych monopolem państwa, których 3% wartości stanowi przychód Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Do zadań funduszu należy m.in. prowadzenie działalności badawczej, informacyjnoedukacyjnej, profilaktycznej, a także udzielanie pomocy finansowej instytucjom i stowarzyszeniom realizującym zadania związane z rozwiązywaniem problemów wynikających z uzależnień od hazardu.
Aktualne raporty z badań dofinansowanych ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, opublikowane przez Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii jednoznacznie wskazują na zdecydowany wzrost ilości osób z problemem uzależnień behawioralnych (w tym hazardu), a badania naukowe potwierdzają istniejącą tendencję do dalszego poszerzania się tego zjawiska i jego skutków. Tylko skoordynowane działania zapobiegawcze i prewencyjne mogą w znaczący sposób przyczynić się do minimalizacji ryzyka uzależniania się przez graczy. Ich zakres i jakość zależne są jednak od wysokości środków finansowych pozostających w dyspozycji Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.
Proponowany projekt ustawy w znaczący sposób legalizuje część gier hazardowych, poprzez dopuszczenie urządzania gier na automatach także poza kasynami gry, zmianę zasad organizacji gry w pokera oraz rozszerzenie katalogu gier oferowanych za pośrednictwem sieci Internet. Zmiany przyczynią się bezpośrednio się do wzrostu ilości osób zagrożonych uzależnieniami behawioralnymi oraz ilości osób z problemem uzależnienia od hazardu.
Mając na uwadze powyżej przedstawione argumenty, słusznym jest zwiększanie nakładów na działalność zapobiegawczą oraz terapeutyczną w tej dziedzinie. Projekt ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych z dnia 23 maja 2016 roku wprowadza jednak zmianę, polegającą na określeniu maksymalnej kwoty wpłat na fundusze, o których mowa w art. 86-88 (w tym Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych) mogącej wynieść 110% kwoty wpłaconych środków za 2015r., zwaloryzowanych o wskaźnik inflacji. Kwota dopłat przewyższająca limit, ma stanowić dochód budżetu państwa. W praktyce, proponowane zmiany w krótkim czasie będą skutkować znacznym wzrostem ilości osób z problemem uzależnienia od hazardu, przy jednoczesnym ograniczeniu finansowania działalności Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, którego działania sprzyjają zmniejszaniu problemu uzależnień behawioralnych. System procentowy, funkcjonujący w obecnej formie, wolny od nieuzasadnionych ograniczeń, umożliwia finansowanie Funduszu adekwatnie do skali potrzeb, zmieniających się proporcjonalnie do ilości organizowanych gier losowych.
W związku z powyższym, zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
- Dlaczego Ministerstwo Finansów planuje ustanowić limit przyznawanych środkom funduszom wymienionym w art. 86-88 ustawy o grach hazardowych?
- Jakie kryteria zastosowano dla wyznaczenia limitu określonego jako „110% a nie np. 200% lub 300% kwoty środków wpłaconych w 2015 roku”?
- Czy Ministerstwo dopuszcza rezygnację z limitu „110%” i przeznaczenie uzyskanych w ten sposób zwiększonych środków na finansowanie zadań związanych z rozwiązywaniem problemów wynikających z uzależnień innych niż patologiczny hazard.
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan
W dniu 16 lipca 2016 roku Poseł Małgorzata Zwiercan otrzymała odpowiedź na swoją interpelację złożoną do Ministra Finansów Pawła Szałamachy w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw z dnia 23 maja 2016 r. przewidywał w art. 88a określenie maksymalnej wysokości kwoty wpłat na fundusze Rozwoju Kultury Fizycznej, Promocji Kultury i Rozwiązywania Problemów Hazardowych w wysokości 110% kwoty środków wpłaconych za 2015 r. zwaloryzowanych o wskaźnik inflacji.
Zgodnie z ustaleniami Stałego Komitetu Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 2016 r., dotyczącymi projektu ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych i innych ustaw, zrezygnowano z wprowadzania do tekstu ustawy art. 88a. Tym samym projekt ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw z dnia 8 lipca 2016 r., przekazany do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady Ministrów, nie zawierał przedmiotowego zapisu.
Z upoważnienia Ministra Finansów
Sekretarz Stanu
Wiesław Janczyk