W dniu 30 sierpnia Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pani Elżbiety Rafalskiej w sprawie wysokości „kieszonkowego” otrzymywanego przez dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych.
Szanowna Pani Minister!
Dzieci mieszkający w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych powinny być otoczone przez Państwo szczególną opieką. Pokrzywdzeni przez los najmłodsi muszą radzić sobie nie tylko z problemami, ale także z wykluczeniem przez polskie państwo. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej dzieci od piątego roku życia mogą dostawać od 10 do 80 zł „kieszonkowego” miesięcznie, czyli od 30 gr do 2 zł 70 gr dziennie. O wysokości przyznawanej kwoty co miesiąc decyduje dyrektor placówki.
Uważam, że od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci samodzielności, a umiejętność gospodarowania pieniędzmi jest bardzo ważna.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
- Czy możliwe jest podwyższenie kwot otrzymywanych przez wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz regionalnych placówek opiekuńczo- terapeutycznych w ramach tzw. „kieszonkowego”? Jeżeli tak, to kiedy i w jakiej wysokości?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan
W dniu 30 września 2016 roku Poseł Małgorzata Zwiercan otrzymała odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kieszonkowego otrzymywanego przez dzieci w placówkach opiekuńczo – wychowawczych oraz regionalnych placówkach opiekuńczo – terapeutycznych.
W obowiązującym stanie prawnym rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 grudnia 2011 r. (Dz.U. z 2011 r. Nr 292, poz. 1720) stanowi, iż dziecku od 5 roku życia, umieszczonemu w placówce opiekuńczo-wychowawczej albo w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, zapewnia się kwotę pieniężną do własnego dysponowania, której wysokość, nie niższą niż 1% i nie wyższą niż 8% kwoty odpowiadającej kwocie, o której mowa w art. 80 ust. 1 pkt 2 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (1000 zł), ustala co miesiąc dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej albo regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej. Kwota jaką otrzymuje wychowanek powinna uwzględniać jego indywidualne potrzeby i sytuację, dlatego też ustawodawca daje możliwość różnicowania wysokości kieszonkowego od 1 do 8% kwoty.
Sygnalizowana przez Panią Poseł kwestia jest znana resortowi rodziny. W roku 2015 prowadzone były prace nad stosownymi zmianami, ale nie zostały one zakończone przed upływem kadencji poprzedniego rządu.
Aktualnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dokonywany jest przegląd ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej i aktów wykonawczych pod kątem dokonania ewentualnych zmian legislacyjnych. Sprawa wysokości środków przeznaczonych na tzw. kieszonkowe niewątpliwie wymaga analizy i oceny kosztów zmian.