W dniu 16 grudnia Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Piotra Glińskiego w sprawie powstania Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920.
Szanowny Panie Ministrze!
Samorząd Wołomina zwrócił się do mnie z prośbą o wsparcie projektu budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. Jako osobie dbającą o tożsamość młodych Polaków i upamiętnianie najnowszej historii Polski trudno mi obok tej prośby przejść obojętnie.
W moim przekonaniu istotne jest to, że Gmina zadbała o pozwolenie na budowę i odpowiednią lokalizację na działce, która jest własnością gminy.
Muzeum Bitwy Warszawskiej byłoby ważnym elementem polskiego dziedzictwa kulturowego i świadectwem prawdziwego oddania Polaków.
Zdaję sobie sprawę, że w najbliższym roku budżetowym przeznaczenie 20 milionów złotych na budowę muzeum jest, w tak napiętym budżecie, niemożliwe.
Jednak chciałabym uzyskać odpowiedź na następujące pytanie:
- Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uwzględni starania Gminy Wołomin i wesprze plany budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920, biorąc pod uwagę koszty powstania muzeum w pracach nad budżetem w 2018 roku?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan
W dniu 8 lutego 2017 roku Poseł Małgorzata Zwiercna otrzymała odpowiedź na swoją interpelację w sprawie powstania Muzeum Bitwy Warszawskiej.
Przede wszystkim chciałbym zapewnić panią poseł, że w pełni popieram wszelkie działania mające na celu zachowanie pamięci i promocję wiedzy o tych wydarzeniach historycznych, które miały szczególne znaczenie dla dziejów narodu i państwa polskiego. Niewątpliwie wojna z Rosją sowiecką, a szczególnie Bitwa Warszawska, będąc fundamentami kształtowania się państwowości polskiej po odzyskaniu niepodległości, są również dzisiaj niezwykle ważnymi składnikami tożsamości narodowej współczesnych Polaków.
Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego znane są plany budowy muzeum upamiętniającego wyżej wspomniane wydarzenia przez miasto Wołomin. Równocześnie uprzejmie informuję, że projekt budowy muzeum poświęconego tej samej tematyce realizowany jest także przez władze miasta Radzymin.
Pragnę też poinformować, że miasto Radzymin złożyło odpowiedni wniosek do Programu Ministra Infrastruktura Kultury na realizację zadania: Przygotowanie dokumentacji technicznej budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie.
Biorąc pod uwagę powyższe, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie widzi możliwości wsparcia finansowego dwóch projektów dotyczących tej samej tematyki realizowanych przez sąsiednie gminy.
Mam nadzieję, że powyższe informacje będą dla pani poseł satysfakcjonujące.
Z poważaniem
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Piotr Gliński