W dniu 24 lipca 2017 roku Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw.
Szanowna Pani Premier,
W lipcu poprzedniego roku wystosowałam interpelację (nr 4922) do Pana Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła w sprawie podziału dochodu samorządów gmin i województw z zezwoleń, określonych ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
W interpelacji tej przedstawiłam dane wynikające ze sprawozdania z wykonania ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w 2014 roku, wskazujące na zjawisko niedoinwestowania lecznictwa ambulatoryjnego oraz brak jakichkolwiek świadczeń w zakresie leczenia uzależnienia od alkoholu w 9% powiatów.
Dowodziłam również, że leczenie uzależnienia w systemie ambulatoryjnym warunkuje kompleksowość i ciągłość opieki nad pacjentami i jeśli poradnia leczenia uzależnień, jako podstawowa jednostka udzielająca świadczenia zdrowotne z zakresu terapii uzależnień, nie funkcjonuje przynajmniej na terenie każdego powiatu, to jest to równoznaczne z niezapewnieniem opieki nad pacjentami uzależnionymi w tych miejscach.
W odpowiedzi na interpelację Minister Zdrowia podkreślał konieczność dalszych zmian związanych z regulacjami dotyczącymi polityki antyalkoholowej w Polsce. Odpowiedziano również, że zwrócono się z prośbą do przewodniczącego zespołu ds. programowania praw rządu o włączenie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego do prac rządu.
W związku z powyższym chciałabym uzyskać odpowiedź na następujące pytanie:
- Na jakim etapie jest projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan
W dniu 28 sierpnia 2017 roku Poseł Małgorzata Zwiercan otrzymała odpowiedź na swoja interpelację w sprawie etapu na jakim znajduje się procedowany w chwili obecnej projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw, uprzejmie informuję, że projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów w dniu 30 marca 2017 r. i skierowany do Rządowego Centrum Legislacji celem omówienia podczas posiedzenia Komisji Prawniczej. Projekt ustawy był przedmiotem obrad Komisji Prawniczej w dniach 28 czerwca i 5 lipca 2017 r. Po zakończeniu przedmiotowego etapu projekt ustawy zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów.
Z wyrazami szacunku,
Z upoważnienia
MINISTRA ZDROWIA
SEKRETARZ STANU
Józefa Szczurek-Żelazko