W dniu 13 grudnia Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pani Elżbiety Rafalskiej w sprawie adopcji nieletnich.
Szanowna Pani Minister,
w Polsce od lat adopcja orzeczona przez sąd utrzymuje się na poziomie ponad 3 tysięcy dzieci, które trafiają do nowych rodzin, ale ciągle problemem jest adopcja dzieci z niepełnosprawnością i dzieci starszych, które rodziny adoptują dość niechętnie.
Przepisy w naszym kraju nie regulują jednoznacznie zasad funkcjonowania ośrodków adopcyjnych, dlatego w różnych miejscach funkcjonują one na odmiennych zasadach.
Sama procedura adopcji w Polsce jest długotrwała, ale często jej rozpoczęcie wydłużane jest przez niedopełnianie przez sądy przesłania do ośrodka adopcyjnego w terminie 7 dni postanowienia o pozbawieniu władzy rodzicielskiej. W tym czasie dzieci nie mogą być formalnie adoptowane, co wydłuża ich czas oczekiwania na kochającą rodzinę.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. W jaki sposób ministerstwo promuje adopcję dzieci niepełnosprawnych i dzieci starszych? Czy wdrożone są jakieś programy albo planowane akcje społeczne dotyczące tej kwestii?
2. Czy ministerstwo planuje wprowadzenie ujednoliconych zasad funkcjonowania ośrodków adopcyjnych?
3. Czy ministerstwo przeprowadza kontrole sądów w zakresie terminowości przesyłania postanowień m.in. w kwestiach pozbawienia władzy rodzicielskiej?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan
12 stycznia 2018 r. Poseł Małgorzata Zwiercan otrzymała odpowiedź na interpelację w sprawie adopcji nieletnich, uprzejmie informuję że aktualnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dokonywany jest intensywny przegląd ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w tym również w zakresie procedur adopcyjnych i problemów z jakimi stykają się rodzice adopcyjni. Działania te mają na celu między innymi wskazanie ewentualnych ograniczeń w dostępie do adopcji krajowej oraz wypracowanie sposobów zwiększenia zainteresowania rodzin adopcją krajową dzieci, w tym dzieci z zaburzeniami czy niepełnosprawnością oraz dzieci starszych. Wspomniany przegląd jest prowadzony także odniesieniu do usprawnienia procedur adopcyjnych prowadzonych przez ośrodki adopcyjne w Polsce oraz zmian w zasadach funkcjonowania w/w ośrodków.
Resort analizuje obecnie różne koncepcje proponowanych zmian, jednak ostateczny ich kształt nie jest jeszcze znany.
Dodatkowo informuję, że MRPiPS nie ma uprawnień do przeprowadzania czynności kontrolnych w zakresie terminowości przesyłania postanowień w kwestiach pozbawienia władzy rodzicielskiej. Zagadnienia te znajdują się w kompetencji Ministerstwa Sprawiedliwości.
MINISTER
z up.
Bartosz Marczuk
PODSEKRETARZ STANU