W dniu 9 lipca 2018 roku Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Ministra Sprawiedliwości Pana Zbigniewa Ziobro w sprawie egzekwowania postanowień sądu.
Szanowny Panie Ministrze,
dwa lata temu doszło do dewastacji zabytkowej wozowni w Parku Oliwskim w Gdańsku, której właścicielem jest Pomorski Urząd Ochrony Zabytków. Policja zatrzymała wandala, który pomazał farbą w spray’u opisany budynek. Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ skazał sprawcę na grzywnę oraz przywrócenie stanu poprzedniego zabytkowej wozowni. Mimo tego do dziś wozownia nie została odmalowana.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź:
- Jakie działania podejmie Sąd w Gdańsku, aby wyegzekwować obowiązek odmalowania zabytkowej wozowni w Parku Oliwskim w Gdańsku?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan
10 sierpnia 2018 roku Poseł Małgorzata Zwiercan otrzymała odpowiedź na swoją interpelację w w sprawie w sprawie egzekwowania postanowień sądu.
Zgodnie z przepisem art. 9a § 2 ustawy z dn. 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 23 z późn. zm.) Minister Sprawiedliwości sprawuje zewnętrzny nadzór administracyjny nad działalnością administracyjną sądów powszechnych. Wynikające z tego tytułu uprawnienia Ministra Sprawiedliwości obejmują dokonywanie oceny przedstawianych przez prezesów sądów informacji rocznych o działalności sądów, ustalanie ogólnych kierunków wewnętrznego nadzoru administracyjnego, wykonywanego przez prezesów sądów apelacyjnych oraz kontrolowanie wykonywania obowiązków nadzorczych przez prezesów sądów apelacyjnych (art. 37g § 1 w/w ustawy).
Z uwagi na okoliczność, iż pytanie Pani Poseł dotyczyło zindywidualizowanej sprawy, należącej do właściwości sądu powszechnego w ramach sprawowanego przez ten sąd wymiaru sprawiedliwości, Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się o zbadanie przebiegu związanego z nią postępowania wykonawczego do Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku jako podmiotu realizującego uprawnienia z zakresu wewnętrznego nadzoru administracyjnego nad działalnością administracyjną podległych sądów. Należy zaznaczyć, że kompetencje wynikające z nadzoru wewnętrznego upoważniają prezesa sądu między innymi do badania i oceny prawidłowości toku postępowania w konkretnej sprawie, w tym sprawności i terminowości podejmowanych w jej ramach czynności.
Z uzyskanej od Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku informacji wynika, że istotnie sprawca wykroczenia – E. P. ukarany został wyrokiem nakazowym Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku z dn. 13 lutego 2017 r. za czyn z art. 63a § 1 Kodeksu wykroczeń na karę 2.000 zł grzywny. Tytułem środka karnego orzeczono również wobec niego obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody w postaci przywrócenia elewacji budynku należącego do pokrzywdzonego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku do stanu poprzedniego. Obciążono również ukaranego kosztami postępowania i opłatą. Wyrok uprawomocnił się w dn. 3 marca 2017 r.
Środek karny w postaci obowiązku naprawienia szkody polegającego na przywróceniu stanu poprzedniego podlega wykonaniu w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego właściwych dla egzekucji świadczeń niepieniężnych polegających na dokonaniu czynności, których za dłużnika inna osoba nie może wykonać (tzw. czynności niezastępowalnych – art. 1050 k.p.c.).
Uprawnionym do egzekucji środka karnego w postaci obowiązku naprawienia wyrządzonej szkody jest pokrzywdzony. Na wniosek pokrzywdzonego w dniu 18 lipca 2017r. wydano mu odpis wyroku z klauzulą wykonalności. W dniu 5 września 2017r. do II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku wpłynął wniosek pokrzywdzonego o wyznaczenie ukaranemu, w trybie art. 1050 § 1 k.p.c., terminu 3 miesięcy na wykonanie nałożonego obowiązku z zagrożeniem grzywną w maksymalnej wysokości na wypadek niewykonania obowiązku.
Wniosek ten został w dniu 6 września 2017r. błędnie przekazany do XII Wydziału Wykonawczego, zamiast do sekcji ds. egzekucyjnych w XIII Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego. Akt wraz z wnioskiem błędnie nie przedłożono następnie sędziemu referentowi. Dopiero po wpływie aktualnego zapytania Ministerstwa Sprawiedliwości zarządzeniem z dnia 25 lipca 2018 r. wniosek przekazano według właściwości do Sekcji ds. egzekucyjnych w XIII Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku.
Z uwagi na znaczną bezczynność Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku w zakresie rozpoznania wniosku pokrzywdzonego Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku zwrócił się do Prezesa tego Sądu o szczegółowe wyjaśnienie przyczyn uchybienia i niezwłoczne poinformowanie o sposobie rozpoznania wniosku. Po szczegółowym wyjaśnieniu okoliczności uchybienia podjęte zostaną działania nadzorcze. Dodatkowo czynności Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku w zakresie egzekucji świadczenia niepieniężnego orzeczonego w przedmiotowej sprawie objęte zostały nadzorem administracyjnym Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Łukasz Piebiak