W dniu 26 września 2018 r. Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Ministra Zdrowia Pana Łukasza Szumowskiego w sprawie grupy pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane powracających z emigracji
Szanowny Panie Ministrze,
Obecny rząd stwarza doskonałe warunki dla osób powracających z emigracji. Niechlubnym wyjątkiem wydają się być – wg informacji, które otrzymałam z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego – chorzy na stwardnienie rozsiane. Po powrocie z emigracji nie mogą oni kontynuować efektywnego leczenia, bo odmawia się im terapii w ramach II linii leczenia lub nie mają możliwości leczenia ze względu na administracyjne ograniczenia programów lekowych.
Zaniechanie leczenie w przypadku tak chorych pacjentów naraża ich na niepełnosprawności, a nas – podatników na potencjalne zwiększenie kosztów ich leczenia i ewentualnego utrzymania.
W związku z powyższym proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
- Jak wg ministerstwa przedstawia się sytuacja powracających z emigracji Polaków chorych na stwardnienie rozsiane?
- Czy ministerstwo dysponuje danymi, które mówią o liczbie osób, którym odmówiono kontynuacji terapii w ramach II linii leczenia?
- Czy ministerstwo planuje zmiany systemowe zakresie leczenia pacjentów powracających z emigracji?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan
26 lutego 2019 roku Poseł Małgorzata Zwiercan otrzymała odpowiedź na swoją interpelację w sprawie grupy pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane powracających z emigracji.
W kwestii refundacji leków stosowanych w leczeniu stwardnienia rozsianego w ramach programów lekowych uprzejmie przekazuję, że w oparciu o Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych chorzy z rozpoznaniem stwardnienia rozsianego mogą być leczeni w ramach następujących programów lekowych:
- Leczenie stwardnienia rozsianego (ICD-10 G 35), w ramach którego finansowany jest: interferon β (produkt leczniczy: Avonex, Rebif, Betaferon, Extavia), octan glatirameru (produkt leczniczy: Copaxone, Remurel) fumaran dimetylu (produkt leczniczy: Tecfidera), peginterferon beta-1a (produkt leczniczy: Plegridy) teryflunomid (produkt leczniczy: Aubagio) alemtuzumab (produkt leczniczy: Lemtrada).
- Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu leczenia lekami terapii pierwszego rzutu lub w szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardniania rozsianego (ICD-10 G 35) w ramach którego finansowany jest: fingolimod (produkt leczniczy: Gilenya) oraz natalizumab (produkt leczniczy: Tysabri).
Zgodnie z informacjami pozyskanymi przez Ministra Zdrowia od Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu ostatniego roku wpłynęły do NFZ dwa sygnały od pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane powracających do Polski, którzy pytali się o możliwość kontynuacji leczenia rozpoczętego poza granicami kraju. Natomiast w kwestii pytania dotyczącego danych o liczbie osób, którym odmówiono kontynuacji terapii w ramach drugiej linii leczenia, należy zaznaczyć, że NFZ nie posiada takich danych ponieważ nie są one gromadzone w systemach informatycznych Funduszu.
Na zakończenie dodaję, że systematyczne zwiększanie dostępu do nowoczesnych i bezpiecznych technologii lekowych, pozwalających na leczenie zgodnie z najlepszymi standardami medycznymi, jest priorytetem Ministra Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom wszystkich grup chorych w Polsce. Działając w ramach obowiązujących przepisów prawa oraz starannie równoważąc interesy wszystkich grup pacjentów partycypujących w systemie refundacji, a także kładąc szczególny nacisk na dbałość o dyscyplinę finansów publicznych, podejmowane są wielokierunkowe działania w celu udostępniania pacjentom wielu opcji terapeutycznych.
Z poważaniem
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Maciej Miłkowski
Podsekretarz Stanu