W dniu 2 października 2018 r. Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Piotra Glińskiego w sprawie minimalnego czasu nadawania muzyki w języku polskim.
Szanowny Panie Ministrze,
zapisy ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim, mówią, że „do ochrony języka polskiego są obowiązane wszystkie organy władzy publicznej oraz instytucje i organizacje uczestniczące w życiu publicznym” (art. 3 ust. 2). Zapis ten obliguje do ochrony języka instytucje państwowe, w tym narodowe media: radio i telewizja. Preambuła do ustawy zwraca uwagę na jeszcze dwa istotne aspekty: „że język polski stanowi podstawowy element narodowej tożsamości i jest dobrem narodowej kultury” oraz „że polska kultura stanowi wkład w budowę wspólnej, różnorodnej kulturowo Europy, a zachowanie tej kultury i jej rozwój jest możliwy tylko poprzez ochronę języka polskiego”.
Dzisiaj – zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji – nadawcy programów radiowych są zobligowani do przeznaczenia co najmniej 33% kwartalnego czasu nadawania w programie utworów słowno-muzycznych na utwory, które są wykonywane w języku polskim.
Celem wprowadzenia minimalnego 33% progu była ochrona i promocja polskich wykonawców oraz ochrona języka polskiego. Niestety 60% z 33% nadawanych programów w języku polskim ustalone zostało pomiędzy godziną 5.00 a 24.00.
W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedzi na następujące pytania:
- Z czego wynika tak niski procent obligatoryjnej polskiej muzyki w radiu?
- Dlaczego zakres godzinowy dla emitowania parametru puszczania muzyki krajowej, czyli 60% z 33% ustalony został pomiędzy godziną 5.00 a 24.00? Jaka jest słuchalność Polskiego Radia w tych godzinach? Czy ministerstwo planuje zmiany w zakresie godzinowym?
- Czy ministerstwo planuje zmiany w kwestii zwiększenia udziału muzyki rodzimej przynajmniej do poziomu 50%, nadawanej w godzinach 6.00 – 22.00?
- Czy ministerstwo planuje wyłączenie z rygoru ustawy stacji nadających wyłącznie muzykę klasyczną bez słów, dla których wprowadzenie obowiązku puszczania polskich utworów słowno-muzycznych wydaje się być bezzasadne?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan