W dniu 4 listopada 2018 r. Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Ministra Sprawiedliwości Pana Zbigniewa Ziobro w sprawie biegłych sądowych.
Szanowny Panie Ministrze,
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie biegłych sądowych ogólnie określa wymagania stawiane biegłym sądowym.
Prezesi sądów sami precyzują oczekiwania wobec osób, które chcą wydawać dla sądów specjalistyczne opinie i świadczyć prace na ich rzecz.
Niestety – jak wynika z relacji osób odwiedzających moje biuro poselskie – nie zawsze opinie biegłych – szczególnie orzekających w sprawach małoletnich – są rzetelne.
W związku z powyższym proszę o odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy ministerstwo planuje ujednolicenie wymagań stawianych przed biegłymi sądowymi, szczególnie w przypadku spraw dotyczących małoletnich? Jeżeli tak to kiedy? Jeżeli nie to dlaczego?
- Czy ministerstwo planuje prace dotyczące standaryzacji form wydawanych opinii przez biegłych sądowych? Jeżeli tak to kiedy? Jeżeli nie to dlaczego?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan
w dniu 29 stycznia 2019 r. Poseł Małgorzata Zwiercan otrzymała odpowiedź na interpelację dotyczącą kwestii ujednolicenia wymagań stawianych kandydatom na biegłych sądowych oraz standaryzacji form wydawanych przez biegłych sądowych opinii.
W chwili obecnej w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace dotyczące opracowania projektu ustawy dotyczącej funkcjonowania biegłych sądowych w zakresie pozyskiwania statusu biegłego oraz zasad wydawania opinii i ich kontroli. Celem prowadzonych prac jest przygotowanie nowych, kompleksowych rozwiązań prawnych nakierowanych na podniesienie sprawności oraz jakości opiniowania. Nie przesądzając – na obecnym etapie prac – ostatecznych kierunków regulacji normatywnych, zagadnienia zasygnalizowane przez Panią Poseł, dotyczące oczekiwań stawianych wobec osób chcących ubiegać się o uzyskanie statusu biegłego sądowego oraz jakości opinii wydawanych w toku postępowań na zlecenie uprawnionych organów, mieszczą się w obszarze zagadnień objętych trwającymi pracami legislacyjnymi.
Pragnę przy tym wskazać, że zgodnie z § 25 uchwały Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. – Regulamin pracy Rady Ministrów (M.P. z 2016 r. poz. 1006, z późn. zm.), w związku z opracowywaniem projektu ustawy, złożony został wniosek o wprowadzenie projektu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.