Szanowni Państwo,
Mam przyjemność poinformować, że 18 kwietnia 2016 r.(poniedziałek) odbędzie się już jedenasty raz w Kościerzynie, akcja badań i rejestracji potencjalnych dawców szpiku, pod hasłem „Podaruj cząstkę siebie”. Organizowana jest przez Kaszubską Fundację „Podaruj Dzieciom Nowe Życie” wspólnie z ogólnopolską Fundacją Przeciwko Leukemii.
Podczas dziesięciu poprzednich, organizowanych corocznie w kwietniu akcji zarejestrowaliśmy w polskim rejestrze PL3 około 2500 osób z Kościerzyny i okolic.
Polski Rejestr PL3 przekazuje szpik polskim klinikom bezpłatnie, nie pobiera również żadnych opłat od dawców i pacjentów a pozyskane dane są dobrem narodowym, udostępnianym na zasadach wzajemności Światowemu Bankowi Potencjalnych Dawców Szpiku.
Rozpoczynamy:
od godz. 8.00 POWIATOWY ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 (EKONOMIK)
ul. Sikorskiego 1, Kościerzyna
od godz. 10.00 POWIATOWY ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 (BUDOWLANKA)
ul. Wybickiego 1, Kościerzyna
od godz. 12.00 I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE (OGÓLNIAK)
ul. Krasickiego 1, Kościerzyna
Przypomnę: 5 czerwca 2007 roku odbyło się pierwsze pobranie szpiku od dawcy z Kościerzyny. Szczęśliwcem, który uratował życie kilkuletniej dziewczynce jest, dziś 24 letni Mateusz. Zgłosił się do rejestru podczas rekrutacji w Budowlance w 2006r.
Do chwili obecnej możemy pochwalić się już 8 osobami, które zgłosiły się do rejestru podczas naszych akcji, i które miały możliwość oddać cząstkę siebie ratując chorym życie.
Serdecznie zapraszamy i prosimy o rozpowszechnienie informacji.
Dla mających obawy i wątpliwości przypominamy na czym polega procedura oddania „szpiku”.
PRZYPOMINAMY
Procedura pobierania szpiku
1. Pobranie 10 ml krwi od osoby, która rejestruje sie jako kandydat na dawcę szpiku w rejestrze dawców.
2. Z pobranej próbki krwi wykonywane są badania antygenów zgodności tkankowej HLA.
3. Dane antygenowe kandydata na dawcę wprowadzane są do światowego rejestru dawców BMDW. Odtąd dane te są dostepne w trakcie poszukiwania dawcy dla dowolnego chorego na świecie.
4. W przypadku stwierdzenia zgodności chorego i kandydata na dawcę, jest on proszony o oddanie kolejnych 10 ml krwi do dalszych badań HLA i 10 ml do badań wirusologicznych.
5. Bardzo szczegółowe badania krwi zarówno kandydata na dawcę, jak i biorcy mają na celu potwierdzenie zgodności antygenowej miedzy nimi oraz wykluczenie obecności wirusów, które mogłyby uniemozliwić przeszczepienie.
6. W przypadku całkowitej lub wystarczającej zgodności, przedstawia się kandydatowi na dawcę szczegółową procedurę pobrania szpiku oraz wyjaśnia ewentualne wątpliwości. W tym momencie kandydat podejmuje ostateczną decyzję o oddaniu, badź nie, swojego szpiku choremu.
7. Po podjęciu decyzji na tak, na kilka tygodni przed planowaną transplantacją, dawcy pobiera się krew do autotransfuzji. Będzie ona podana dawcy z powrotem w trakcie pobierania szpiku.
8. Szpik pobiera się na 2 sposoby:
– z talerza kości biodrowej. Pobranie odbywa się w znieczuleniu ogólnym, tak że dawca nie odczuwa bólu, a na ciele nie pozostają widoczne żadne trwałe ślady.
– pobranie szpiku metodą separacji komórek z krwi, które technicznie bardzo przypomina zwykłe, honorowe oddawanie krwi.
Wybór metody pobrania następuje po uzgodnieniu z dawcą.
9. Szpik pobrany od dawcy zostaje podany pacjentowi do żyły głównej. Jest to zabieg technicznie zbliżony do transfuzji krwi.
