W dniu 27 maja 2016 roku Poseł Małgorzata Zwiercan złożyła interpelację do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka w sprawie działań Ministra w stosunku do policjantów w związku z zatrzymaniem córki radnej PiS.
21 maja 2016 roku, w trakcie manifestacji w Gdańsku, Policja zatrzymała kilka osób, w tym córkę radnej PiS Anny Kołakowskiej – Marię Kołakowską.Uznając za zasadne zalecenia Pana Ministra przeprowadzenia działań kontrolnych postępowania policji podczas ww demonstracji w Gdańsku 21 maja 2016r., Działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996 r. Nr 73, poz. 350, z późn. zm.), zadaję pytanie:
- Czy w trakcie podjętej interwencji policja przekroczyła swoje uprawnienia?
- Czy potwierdzone zostały informacje, doniesienia prasowe, że to cywilni funkcjonariusze policji sprowokowali zajścia?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan
W dniu 8 sierpnia 2016 roku Poseł Małgorzata Zwiercan otrzymała odpowiedź na swoja interpelację w sprawie działań Ministra Mariusza Błaszczaka w stosunku do policjantów w związku z zatrzymaniem córki radnej PiS Z informacji przekazanych przez Komendę Główną Policji (KGP) wynika, że w dniach 22 – 23 maja 2016 roku funkcjonariusze Biura Kontroli KGP przeprowadzili kontrolę w zakresie „Prawidłowości realizacji czynności przez Policję w dniu 21 maja 2016 roku w Gdańsku, podczas zabezpieczania Trójmiejskiego Marszu Równości”.
W trakcie przedmiotowej kontroli ustalono, że w ramach zabezpieczenia omawianego wydarzenia (oraz innych zgromadzeń, które odbyły się w dniu 21 maja 2016 roku w Gdańsku), policjanci indywidualnie używali środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej, pałki służbowej i kajdanek, co było zgodne z dyspozycją zawartą odpowiednio w art. 14, art. 15 i art. 19 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. poz. 628 z późn. zm.). Natomiast działania pododdziałów zwartych podejmowane podczas zabezpieczenia marszu i kontrmanifestacji były zgodne z zarządzeniem nr Z-19 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 sierpnia 2013 r. w sprawie metod i form wykonywania zadań przez oddziały i pododdziały Policji w zakresie dynamicznego zatrzymywania osób w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa publicznego oraz zakłócenia porządku publicznego. Ponadto, przeprowadzona kontrola wykazała, że w wyniku działań pododdziałów zwartych Policji nie doszło do eskalacji agresji, konfrontacji uczestników zdelegalizowanego zgromadzenia i legalnego marszu.
Jednocześnie pragnę wskazać, że w ramach ww. kontroli nie potwierdzono doniesień prasowych wskazujących na to, iż ubrani po cywilnemu funkcjonariusze Policji mieli sprowokować zajścia, do których doszło w dniu 21 maja 2016 roku w Gdańsku podczas demonstracji zwolenników oraz przeciwników „Trójmiejskiego Marszu Równości”.
Ponadto, w sprawie zatrzymania osoby wskazanej w interpelacji oraz zastosowania wobec niej środków przymusu bezpośredniego, prowadzone były czynności wyjaśniające w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Przedmiotowe czynności nie potwierdziły zaistnienia przypadków naruszenia dyscypliny służbowej przez interweniujących policjantów. Wobec powyższego Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku podjął decyzję o niewszczynaniu przeciwko ww. funkcjonariuszom postępowania dyscyplinarnego.
Dodatkowo uprzejmie informuję, że Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w związku z przeprowadzeniem interwencji w dniu 21 maja 2016 roku w Gdańsku podczas zabezpieczenia zgromadzenia publicznego.
Jednocześnie pragnę poinformować, że Komendant Główny Policji polecił, by film wideo z ww. zdarzenia był wykorzystywany jako materiał szkoleniowy dla funkcjonariuszy, pod kątem adekwatności środków stosowanych podczas interwencji w stosunku do okoliczności zdarzenia, ich skuteczności oraz poszanowania praw człowieka.
Z poważaniem,
MINISTER
SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z up. Jarosław Zieliński
Sekretarz Stanu