W dniu 9 grudnia 2016 roku Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka w sprawie regulacji dotyczących posiadania broni i amunicji przez polskich obywateli.
Szanowny Panie Ministrze!
Wielu Polaków uważa, że dostęp do broni i amunicji powinien być bardziej powszechny. 4 listopada 2016 roku posłowie Kukiz’15 złożyli w Sejmie RP projekt ustawy regulujący te kwestię. Projekt wzbudza wiele emocji społecznych i jest lobbowany przez środowiska, które chciałyby w uproszczony sposób uzyskiwać pozwolenie na broń.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
- Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad rządowym projektem ustawy, który ureguluje większy dostęp polskich obywateli do broni i amunicji? Jeżeli tak, to kiedy projekt ten zostanie przedłożony?
- Czy ministerstwo dysponuje jakimiś badaniami/wynikami konsultacji w sprawie zwiększenia dostępu do broni i amunicji dla polskich obywateli?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan
W dniu 30 stycznia 2017 roku Poseł Małgorzata Zwiercan otrzymała odpowiedź na swoją interpelację w sprawie regulacji dotyczących posiadania broni i amunicji przez polskich obywateli.
Uprzejmie informuję, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) nie został opracowany rządowy projekt ustawy, na podstawie której miałoby nastąpić zwiększenie dostępu obywateli do broni i amunicji.
Pragnę również poinformować, że MSWiA nie zlecało badań w sprawie zwiększenia dostępu do broni i amunicji dla polskich obywateli.
W kontekście nowelizacji ww. ustawy trzeba mieć na uwadze konieczność implementacji rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 258/2012 z dnia 14 marca 2012 r. wdrażającego art. 10 Protokołu Narodów Zjednoczonych przeciwko nielegalnemu wytwarzaniu i obrotowi bronią palną, jej częściami i komponentami oraz amunicją, uzupełniającego Konwencję Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej (protokół NZ w sprawie broni palnej), oraz ustanawiającego zezwolenia na wywóz i środki dotyczące przywozu i tranzytu dla broni palnej, jej części i komponentów oraz amunicji (Dz. U. UE L z dnia 30 marca 2012 r.) oraz rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2403 z dnia 15 grudnia 2015 r. ustanawiającego wspólne wytyczne dotyczące norm i technik pozbawiania broni cech użytkowych w celu zagwarantowania, że broń pozbawiona cech użytkowych trwale nie nadaje się do użytku (Tekst mający znaczenie dla EOG) (Dz. U. UE L z dnia 19 grudnia 2015 r.).
Ponadto należy wskazać, że w Parlamencie Europejskim trwają prace nad wprowadzeniem zmian do dyrektywy 91/477/EWG w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni. Przyjęte w ww. zakresie rozwiązania mogą dodatkowo wymusić dokonanie zmian w krajowych przepisach prawa regulujących tę materię.
Z poważaniem,
MINISTER
SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z up. Tomasz Zdzikot
Podsekretarz Stanu