W dniu 28 lutego 2017 roku Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Ministra Sprawiedliwości Pana Zbigniewa Ziobro w sprawie zgodności znaku orła znajdującego się w Sądzie Najwyższym z zapisami Konstytucji RP oraz ustawą z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Szanowny Panie Ministrze!
Zgodnie z art. 28 Konstytucji RP Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Korona została przywrócona 31 grudnia 1989 r. ustawą z dnia 29 grudnia 1989 r. o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a nowy wzór godła został wprowadzony dopiero 22 lutego 1990 r. ustawą z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
W ustawie określono, że: „Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy”. Wzór godła Rzeczypospolitej Polskiej zawarty został w załączniku nr 1 do tej ustawy.
Z kolei barwy bieli i czerwieni uznaje się za barwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Taki obraz naszego symbolu przynależności narodowej – orła białego w koronie na czerwonym tle – powinien być obecny w głowie każdego Polaka.
Tymczasem zatrważające jest to, że nie taka forma godła znajduje się w podległym Panu Ministrowi Sądzie Najwyższym.
Sąd Najwyższy jest instytucją najwyższego w Polsce zaufania, a jego wyroki nie powinny wzbudzać wątpliwości. Tym bardziej wątpliwości nie powinny budzić „pseudo” godła w tej państwowej instytucji. Tymczasem godła tam mają kolor zielony i nie przypominają wzoru zawartego w Konstytucji i ustawach. W każdej sali sądu jego Prezes znieważa majestat Rzeczypospolitej Polskiej, łamię polską Konstytucję i obraża polskich obywateli.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1) Jakie kroki zamierza podjąć Minister Sprawiedliwości i jakie konsekwencje służbowe wyciągnąć wobec Pani Prezes Sądu Najwyższego, która ewidentnie łamie prawo nie stosując się do wytycznych, dotyczących polskiego godła zawartych w art. 28 Konstytucji RP i ustawie z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan
W dniu 23 marca 2017 roku Poseł Małgorzata Zwiercan otrzymała odpowiedź na swoją interpelację w sprawie zgodności znaku orła znajdującego się w Sądzie Najwyższym z zapisami Konstytucji RP oraz ustawą z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uprzejmie przedstawiam poniższe wyjaśnienia:
Poruszane przez Panią Poseł kwestie pozostają poza zakresem właściwości Ministra Sprawiedliwości wynikającym z art. 24 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 543, z późn. zm.). Do kompetencji Ministra Sprawiedliwości należą między innymi, sprawy z zakresu sądownictwa, prokuratury, notariatu, adwokatury i radców prawnych, wykonywania kar oraz środków wychowawczych i środka poprawczego orzeczonego przez sądy oraz sprawy pomocy postpenitencjarnej, tłumaczy przysięgłych.
Minister Sprawiedliwości nie sprawuje natomiast żadnych funkcji nadzorczych nad działalnością Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, który zgodnie z art. 11 § 1 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym (Dz.U.2016 poz.1254 z późn. zm.) kieruje pracami i reprezentuje Sąd Najwyższy oraz wykonuje czynności określone ustawą, regulaminem i innymi aktami normatywnymi. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego pełni również czynności z zakresu administracji sądowej oraz sprawuje ogólny nadzór nad działalnością administracyjną Sądu Najwyższego.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o rozważenie możliwości skierowania wystąpienia w przedmiotowej kwestii bezpośrednio do Sądu Najwyższego.
Z poważaniem
Z upoważnienia
Ministra Sprawiedliwości
Łukasz Piebiak
Podsekretarz Stanu