W dniu 17 października 2017 roku Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Ministra Zdrowia Pana Konstantego Radziwiłła w sprawie raka płuc.
Szanowny Panie Ministrze,
Rak płuca od wielu lat jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworu złośliwego w Polsce. Na raka płuca umiera więcej osób niż na raka piersi, jelita grubego i prostaty łącznie. Możemy mówić, że są dwa zasadnicze powody takiego stanu rzeczy: brak świadomości na temat choroby w społeczeństwie, co przekłada się na późne wykrywanie tego nowotworu oraz brak dostępu do nowoczesnego leczenia.
W ostatnim czasie powstało wiele publikacji nt. możliwości skutecznego leczenia raka płuca. Przeczytać w nich można, że w Europie stosowane są już terapie, dzięki którym pacjenci z tym nowotworem żyją, jak z chorobą przewlekłą. Mowa tu o immunoterapii, która jest dostępna w wielu krajach świata, także w krajach z niższym PKB niż Polska. Tymczasem w Polsce na przestrzeni ostatnich kilku lat jedyną zmianą było wprowadzenie leczenia dla grupy ok. 15% pacjentów z niepłaskonabłonkowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca z mutacją. To oznacza, że pozostali chorzy bez mutacji, w tym z płaskonabłonkowym rakiem płuca, pozostają bez żadnego skutecznego leczenia, które wydłuża przeżycie.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, że ochrona zdrowia jest jednym z naszych obowiązków, proszę o udzielenie informacji w przedstawionych poniżej kwestiach:
- Dlaczego polscy pacjenci z rakiem płuca nie mają dostępu do nowoczesnego leczenia – immunoterapii?
- Kiedy nowoczesne terapie zostaną sfinansowane dla chorych z rakiem płuca?
- Jak Minister Zdrowia zamierza dbać o chorych z rakiem płuca w najbliższym czasie?
- Na jakie wskazania zostanie przekazane dodatkowych 130 mln zł przeznaczonych na refundację?
Z wyrazami szacunku
Małgorzata Zwiercan