W dniu 12 stycznia 2018 roku Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Ministra Zdrowia Pana Łukasza Szumowskiego w sprawie zabiegu podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją dla kobiet obciążonych mutacją genu BRCA1.
Szanowny Panie Ministrze,
Problem zachorowań na raka nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, jest bardzo poważny. Jednym z najczęściej atakowanych narządów u polskich kobiet są piersi. 100 tysięcy Polek z mutacją genu BRCA1 zmaga się nie tylko z rakiem, ale i z psychicznymi problemami po mastektomii piersi. Niestety w Polsce NFZ refunduje jedynie usuniecie piersi, w której stwierdzono nowotwór. Nie ma możliwości, by nieodpłatnie usunąć obie piersi, mimo, że ryzyko choroby w piersi zdrowej wynosi 95%.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na pytanie:
- Czy ministerstwo planuje refundację zabiegu podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją dla kobiet obciążonych mutacją genu BRCA1 w obu piersiach? Jeżeli tak, to kiedy? Jeżeli nie, to dlaczego?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan
8 marca 2018 roku Poseł Małgorzata Zwiercan otrzymała odpowiedź na swoją interpelację w sprawie zakwalifikowania świadczenia zabiegu podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją piersi dla kobiet obciążonych mutacją genu BRCA1 jako świadczenia gwarantowanego w ramach refundacji NFZ, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższego wyjaśnienia.
W odniesieniu do zapytania co do refundacji w ramach NFZ zabiegu podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją piersi dla kobiet obciążonych mutacją genu BRCA1, uprzejmie informuję, iż do Ministerstwa Zdrowia zostały skierowane wnioski dotyczące zakwalifikowania profilaktycznej mastektomii jako świadczenie gwarantowane. W zdecydowanej większości przypadków dziedzicznego raka piersi za rozwój choroby odpowiadają dwie mutacje genetyczne, najczęściej genu BRCA1 i rzadziej BRCA2.
Aktualnie, w Ministerstwie Zdrowia trwają prace analityczne w przedmiotowej sprawie i oceniana jest złożona propozycja. Jednocześnie uprzejmie informuję, iż procedura kwalifikacji świadczenia zdrowotnego jako świadczenie gwarantowane opisana w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zakłada między innymi konieczność uzyskania rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz w trakcie procesu oceny technologii medycznych uzyskanie opinii Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Wydanie rekomendacji poprzedzone jest natomiast analizą skuteczności i bezpieczeństwa terapii, a także jej opłacalności oraz wpływu na budżet płatnika.
Minister Zdrowia przy podejmowaniu decyzji w sprawie zakwalifikowania świadczeń gwarantowanych bierze pod uwagę następujące przesłanki:
1) wpływ na poprawę zdrowia obywateli przy uwzględnieniu:
a) priorytetów zdrowotnych określonych w przez Ministra Zdrowia,
b) wskaźników zapadalności, chorobowości lub śmiertelności określonych na podstawie aktualnej wiedzy medycznej;
2) skutki następstw choroby lub stanu zdrowia, w szczególności prowadzących do:
a) przedwczesnego zgonu,
b) niezdolności do samodzielnej egzystencji w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
c) niezdolności do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
d) przewlekłego cierpienia lub przewlekłej choroby,
e) obniżenia jakości życia;
3) znaczenie dla zdrowia obywateli, przy uwzględnieniu konieczności:
a) ratowania życia i uzyskania pełnego wyzdrowienia,
b) ratowania życia i uzyskania poprawy stanu zdrowia,
c) zapobiegania przedwczesnemu zgonowi,
d) poprawiania jakości życia bez istotnego wpływu na jego długość;
4) skuteczność kliniczną i bezpieczeństwo;
5) stosunek uzyskiwanych korzyści zdrowotnych do ryzyka zdrowotnego;
6) stosunek kosztów do uzyskiwanych efektów zdrowotnych;
7) skutki finansowe dla systemu ochrony zdrowia, w tym dla podmiotów zobowiązanych do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.
Ponadto, pragnę poinformować, iż do Ministra Zdrowia został skierowany również wniosek w sprawie zakwalifikowania jako świadczenie gwarantowane „Profilaktycznego usunięcia jajników i jajowodów redukującego ryzyko raka jajników i jajowodów u nosicielek patogennych mutacji w genach BRCA 1/2″. Minister Zdrowia po szczegółowym przeanalizowaniu sprawy zlecił Prezesowi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowanie rekomendacji w przedmiotowej sprawie.
Łączę wyrazy szacunku,
Z upoważnienia
MINISTRA ZDROWIA
PODSEKRETARZ STANU
Zbigniew J. Król