W dniu 16 stycznia 2018 roku Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pani Elżbiety Rafalskiej w sprawie zaległości w opłacie abonamentowej rtv polskich seniorów.
Szanowna Pani Minister,
Wielu polskich seniorów boryka się z problemem „ścigani” przez urzędy skarbowe/komorników za niepłacenie abonamentów rtv. W Polsce od wielu lat istnieje przywilej niepłacenie abonamentu rtv przez osoby, które ukończyły 75 rok życia.
Jednak dopiero od 2015 r. dane osobowe tych osób są dla operatora publicznego dostępne i zwolnienie z opłat abonamentowych w ww. przypadku powstaje automatycznie.
Niestety wcześniej osoby którym przysługiwał przywilej niepłacenie abonamentu rtv (np. z racji ukończenia 75 roku życia) musiały dokonywać stosownych zmian w urzędzie pocztowym. Wiele starszych osób nie wiedziało o tej konieczności. Teraz , np. po 5 latach od powstania zaległości, poczta wysyłał upomnienie nakazując zapłatę wraz z odsetkami.
Sprawa dotyczy paru tysięcy osób, które ściągane są za niezapłacone pozornie abonamenty.
W związku z powyższym chciałabym uzyskać odpowiedzi na następujące pytanie:
- W jaki sposób nasze państwo może pomóc starszym osobom w rozwiązaniu nękającego ich problemu?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan
W dniu 21 lutego 2018 roku Poseł Małgorzata Zwiercan otrzymała odpowiedź na swoja interpelację w sprawie zaległości w opłacie abonamentowej rtv polskich seniorów. Problem osób, które ukończyły 75 lat i zaprzestały uiszczania opłat abonamentowych na skutek błędnego przekonania, iż zwolnienie następuje z mocy prawa, został rozwiązany przez nowelizację ustawy o opłatach abonamentowych. W dniu 9 października 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych, w wyniku której Poczta Polska S.A., jako operator abonamentu, uzyskała dostęp do danych z rejestru PESEL. Poczta Polska S.A. jest w stanie samodzielnie zweryfikować wiek abonenta i zwolnić go od opłat. Niemniej jednak, przepisy znowelizowanej ustawy nie wprowadziły tzw. „abolicji” dla zaległości z tytułu nieuiszczonych w terminie opłat abonamentowych.
Uprawnienie do umarzania lub rozkładania na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych u osób, które ukończyły 75 lat, przed wejściem w życie nowelizacji, ma wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wnioski o umorzenie lub rozłożenie na raty złożone już do KRRiT przez osoby, które ukończyły 75 lat przez wejściem w życie nowelizacji, są rozpatrywane na dotychczas obowiązujących zasadach. W chwili obecnej, pozytywna decyzja KRRiT w przedmiocie umorzenia zaległości jest jedyną możliwością „uniknięcia” przymusowego ściągnięcia opłaty przez aparat skarbowy.
Wyrażam przekonanie, że powyższe wyjaśnienia okażą się wyczerpujące.