Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/proparty/fw/core/core.reviews.php on line 214

Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/proparty/fw/core/core.reviews.php on line 214
Interpelacja w sprawie  rehabilitacji dzieci i młodzieży

Interpelacja w sprawie rehabilitacji dzieci i młodzieży

W dniu 14 lutego Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Ministra Zdrowia Pana Łukasza Szumowskiego w sprawie rehabilitacji dzieci i młodzieży.

Szanowny Panie Ministrze!

Wśród rodzących się dzieci jest grupa chorująca na autyzm wczesnodziecięcy. Takie dzieci potrzebują stałej rehabilitacji, która pomaga zapobiec dalszym zaburzeniom rozwojowym i może doprowadzić do mniejszej niepełnosprawności.

W projekcie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie priorytetów polityki zdrowotnej nie uwzględniono rehabilitacji dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwojowymi, w tym wczesnej rehabilitacji, co może spowodować likwidację ośrodków w których przez specjalistyczne, dedykowane dla nich działania rehabilitantów i terapeutów  mogą uzyskać samodzielność,

W przypadku dzieci kompleksowa rehabilitacji ruchowa, zaburzeń integracji sensorycznej, logopedyczna, neurologopedyczna, psychologiczna i oligofrenopedagogiczna pozwala często dzieciom dotkniętym niepełnosprawnością na samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Pomoc dzieciom, które urodziły się chore jest naszym szczególnym obowiązkiem. Stając w obronie życia poczętego, musimy szczególnie wspomagać matki, które mimo złych rokowań postanowiły chore dziecko urodzić i podjąć trud jego wychowania.

W imieniu swoim i rodziców chorych dzieci, codziennie walczących o ich lepsze jutro, chciałabym prosić o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Dlaczego ministerstwo w swoim projekcie rozporządzenia w sprawie priorytetów polityki zdrowotnej nie uwzględniło rehabilitacji dzieci i młodzieży?
  2. Czy ministerstwo zdrowia planuje wprowadzenie innych rozwiązań, które ułatwią rodzicom dzieci cierpiących na autyzm wczesnodziecięcy lepsze przygotowanie ich do samodzielności?

Z poważaniem

Poseł Małgorzata Zwiercan

 

 

24 maja 2018 roku Poseł Małgorzata Zwiercan otrzymała odpowiedź na swoją interpelację w sprawie rehabilitacji dzieci i młodzieży.

W projekcie rozporządzenia w sprawie priorytetów zdrowotnych zostały określony priorytety zdrowotne, które wynikają przede wszystkim z aktualnej informacji o sytuacji demograficznej, epidemiologicznej oraz uwarunkowań zdrowotnych populacji Rzeczypospolitej Polski. Przewiduje się, że projektowane regulacje wpłyną pozytywnie na rozwój regionalny, ze względu na polepszenie sytuacji zdrowotnej społeczeństwa, a w konsekwencji poprawę warunków ekonomicznych.

Jednocześnie przedmiotowe regulacje nie mają na celu wskazania kierunku zmian w systemie ochrony zdrowia, a powinny być analizowane pod bardzo konkretnym zastosowaniem wynikającym wprost z przepisu art. 31b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.).

Zgodnie z powyższym dokonuje się oceny propozycji nowych świadczeń gwarantowanych między innymi mając na uwadze priorytety zdrowotne określone przez Ministra Zdrowia w drodze rozporządzenia. Każde nowe projektowane świadczenie opieki zdrowotnej jest jednocześnie analizowane m. in. pod kątem rozpowszechnienia problemu zdrowotnego, efektywności klinicznej i kosztowności danej procedury, a także jej bezpieczeństwa.

Zatem w przypadku propozycji nowych świadczeń w zakresie procedur medycznych wszystkie aspekty określone w ramach art. 31a ww. ustawy, gdzie priorytety zdrowotne uwzględnia się tylko w ramach jednego z siedmiu kryteriów, będą brane pod uwagę. Ze względu na powyższe nie można zgodzić się z poglądem, że nie uwzględnienie w rozporządzeniu w sprawie priorytetów zdrowotnych jakiegokolwiek zakresu świadczeń opieki zdrowotnej spowoduje: zaprzestanie finansowania już obecnie udzielanych świadczeń, nie podpisywanie kontraktów w przedmiotowym zakresie czy likwidacje ośrodków ich udzielających. Natomiast kwestia taryfikacji świadczeń gwarantowanych jest przeprowadzona na mocy odrębnych przepisów.

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia nie kwestionuje ważności zgłaszanego zagadnienia i istotności tego problemu dla wielu pacjentów. Mając na uwadze powyższe, kwestia dotycząca rehabilitacji dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwojowymi, została uwzględniona w projektowanym rozporządzeniu (w ramach uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych) poprzez włączenie szeroko rozumianej rehabilitacji jako priorytetu zdrowotnego – rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie priorytetów zdrowotnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 469).

Odnosząc się do drugiej kwestii uprzejmie informuję, że wszelkie możliwości rozszerzenia zakresu świadczeń gwarantowanych w danym zakresie będą analizowane, a zabezpieczenie dodatkowych środków umożliwiających rozszerzanie katalogów świadczeń stało się możliwe dzięki zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia, które ma nastąpić na podstawie ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. poz. 2434) podpisanej przez Prezydenta RP w dniu 19 grudnia 2017 r., z datą wejścia w życie od 1 stycznia 2018 r. W ramach nowo wprowadzonego Działu VA pn. „Finansowanie ochrony zdrowia” (art. 131c. ust. 1) na finansowanie ochrony zdrowia przeznacza się corocznie środki finansowe w wysokości nie niższej niż 6% produktu krajowego brutto, z zastrzeżeniem, że wysokość środków finansowych przeznaczonych na finansowanie ochrony zdrowia w latach 2018–2024 nie może być niższa niż:

 

 

1) 4,67% produktu krajowego brutto w 2018 r.;

2) 4,86% produktu krajowego brutto w 2019 r.;

3) 5,03% produktu krajowego brutto w 2020 r.;

4) 5,22% produktu krajowego brutto w 2021 r.;

5) 5,41% produktu krajowego brutto w 2022 r.;

6) 5,60% produktu krajowego brutto w 2023 r.;

7) 5,80% produktu krajowego brutto w 2024 r.

 

 

Łączę wyrazy szacunku,

           Z upoważnienia

       MINISTRA ZDROWIA

    PODSEKRETARZ STANU

          Zbigniew J. Król