W dniu 5 września 2018 roku Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pani Elżbiety Rafalskiej w sprawie propagowania idei wolontariatu
Szanowna Pani Minister,
W Polsce wciąż mamy niską świadomość obywateli na temat możliwości działania w organizacjach pozarządowych czy stowarzyszeniach pomagającym innym. Wolontariat jest mało popularny. Oczywiście istnieje szereg instytucji i osób fizycznych, które zajmują się działalnością nie dla zysku, ale Polacy ciągle mają obawy przed angażowaniem się w tą formę pomocy, szczególnie w różnego rodzaju centrach wolontariackich. Częściej pomagamy ludziom z najbliższego swojego otoczenia: sąsiadom czy znajomym. Trzeba jednak podkreślić, że tradycje bezinteresownego działania istnieją w naszym kraju bardzo długo. Polacy bardzo chętnie angażują się w różne akcje charytatywne, czego świadectwem jest chociażby szlachetna paczka, która przez lata swojego istnienia pomogła bardzo wielu rodzinom. Chętnie pomagamy jednorazowo – dając pieniądze lub kupując potrzebne komuś przedmioty, znacznie rzadziej włączamy się na stałe w pomaganie innym. Ma na to wpływ m.in. brak edukacji w tym zakresie, zwłaszcza wśród najmłodszych.
Nie możemy zapominać, że szczególnym rodzajem działalności społecznej jest wolontariat osób starszych, który jest jedną z ważnych form ich aktywizacji. Jest wielu seniorów, którzy pomagają innym – bez podpisywania umów i zobowiązań. Brakuje jednak sformalizowanego wolontariatu na duża skalę, który dedykowany byłby najstarszej grupie naszych obywateli. Nie zapomniało o tym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które w swoim rządowym Programie na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych zawarło wolontariat i promowanie wolontariatu osób starszych we wszystkich priorytetach. Jednak to ciągle za mało.
W moim przekonaniu istotną rolę w propagowaniu idei wolontariatu mogłyby odegrać media, które nie tylko przez reklamy społeczne, ale także programy pokazujące wartości wynikające z pomagania innym pokazałyby, że wolontariat jest wartością samą w sobie.
W związku z powyższym proszę Panią Minister o odpowiedzi na powyższe pytania:
- Czy jest możliwe, by Ministerstwo, Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystąpiło do zarządu ogólnopolskiej telewizji i radia, aby te instytucje emitowały reklamy społeczne propagujące wolontariat, w tym wolontariat senioralny w formie stałych reklam, np. przed określonymi, dedykowanymi starszej części publiczności programami? Jeżeli nie to dlaczego?
- Czy jest możliwe, by Ministerstwo, Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kampanie społeczną propagującą wolontariat w prasie i Internecie, która szczególnie poprzez media elektroniczne mogłaby dotrzeć do młodych ludzi i zachęcić ich do bezpłatnej aktywności na rzecz seniorów?
- Czy jest możliwa kampania edukacyjna propagująca wolontariat geriatryczny, np. w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej w szkołach ponadgimnazjalnych? Jeżeli nie to dlaczego?
- Czy jest możliwe uruchomienie programów dla pracodawców, które propagowałyby wolontariat pracowniczy? Jeżeli nie to dlaczego?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan
W dniu 11 października 2018 roku Poseł Małgorzata Zwiercan otrzymała odpowiedź na swoją interpelację w sprawie propagowania idei wolontariatu, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących informacji.
Nawiązując do pytań dotyczących propagowania wolontariatu seniorów, uprzejmie informuję, że jest on jednym z ważnych priorytetów polityki społecznej wobec osób starszych, co znajduje odzwierciedlenie w działaniach prowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W nowo przygotowanym dokumencie pt. Polityka społeczna wobec osób starszych w Polsce 2030. BEZPIECZEŃSTWO-UCZESTNICTWO-SOLIDARNOŚĆ znajdują się działania wspierające osoby starsze w zakresie wolontariatu np.: rozwój wolontariatu wśród osób starszych, przygotowanie do pełnienia nowych ról społecznych w rodzinie, grupach rówieśniczych, sąsiedzkich, wyznaniowych oraz promocja projektów edukacyjnych dla osób starszych, samopomocy, wolontariatu (krótkookresowego, długookresowego, formalnego, nieformalnego, w ramach Kościoła Katolickiego i innych związków wyznaniowych). Działania te będą realizowane m.in. przez Komitet do spraw Pożytku Publicznego przy współpracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Ministerstwo w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 dofinansowuje zadania publiczne, w ramach których organizacje pozarządowe i inne podmioty realizują m.in. zajęcia przygotowujące do usług wolontariackich, promowanie i zadania w ramach wolontariatu kompetencji oraz działania z zakresu wolontariatu wewnątrz- i międzypokoleniowego.
Odnosząc się do kwestii emitowania reklam społecznych i kampanii propagujących wolontariat senioralny oraz działania wolontariackie skierowane do seniorów w ogólnopolskiej telewizji, radio, prasie i Internecie, uprzejmie informuję, że Ministerstwo od grudnia 2016 r. w ramach prowadzonej kampanii informacyjnej pt. „Bezpieczny i Aktywny Senior” prowadzi szeroką akcję informacyjną, w tym także w TVP oraz w stacjach radiowych o zasięgu ogólnopolskim. Wobec wskazanych w wystąpieniu potrzeb dotyczących propagowania idei wolontariatu, Ministerstwo rozważy podjęcie tematyki wolontariatu senioralnego i na rzecz seniorów podczas przygotowywania kolejnych akcji informacyjnych w mediach publicznych.