W dniu 20 listopada Poseł Małgorzata Zwiercan wystosowała interpelację do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka w sprawie polskich dworców kolejowych
Szanowny Panie Ministrze,
PKP S.A. zarządza ponad 2,5 tysiącem dworców kolejowych, z czego blisko 600 obsługuje ruch pasażerski.
Jak wynika ze strony PKP do 2023 roku zmodernizowanych zostanie 186 dworców kolejowych. Cieszy mnie, że po raz pierwszy tak kompleksowo zajęto się dworcami kolejowymi i zaczęto przywracanie im estetycznego wyglądu oraz nowoczesnej funkcjonalności. Zmodernizowane dworce powinny być – zgodnie z przeznaczeniem – nastawione na pasażerów i ich potrzeby.
W Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 9 października 2012 r. w sprawie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w zakresie sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym 83 dworcom kolejowym nadano charakter strategiczny. Obiekty te stanowią ważne węzły komunikacyjne i obsługują znaczną liczbę podróżnych.
Takie uwarunkowania sprawiają, że miejsca te są potencjalnie atrakcyjne dla wynajmujących powierzchnie handlowo-usługowe. Tymczasem na dworcach, także tych już wyremontowanych jak np. w Gdyni, bez problemu znajdziemy puste lokale czekające na wynajmujących.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
- W jaki sposób ministerstwo kontroluje działania PKP S.A. w kwestiach wynajmu powierzchni na terenach dworców?
- Ile powierzchni handlowo-usługowych na strategicznych dworcach kolejowych stoi pustych? Jakie straty generuje to dla spółki Skarbu Państwa?
- Jakie działania podejmuje ministerstwo, by wyegzekwować od podległego przedsiębiorstwa bardziej efektywne gospodarowanie posiadanymi zasobami?
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Zwiercan